Sztruks

Filtry

Aktywne filtry:

Pokazano 1-9 z 9 pozycji

Sztruks znany jest od dawna i jest to bardzo charakterystyczny materiał– dość gruby i ma specyficzny krój w prążki. Ze względu na swoje właściwości ma wiele zastosowań i jest bardzo ceniona w branży tapicerskiej i krawieckiej.

Polska nazwa pochodzi od słowa z języka niemieckiego Struck, a na całym świecie natomiast materiał jest znany jest jako corduroy. Przez długi czas uznawano, że określenie to ma korzenie we francuskim corde du roi, czyli „królewska linia”. Cord oznacza sznurek i nawiązuje do widocznych na materiale prążków lub sznurków. Od początku swojego istnienia sztruks uchodził za materiał uniwersalny, który co jakiś czas przechodzi swój renesans. Sztruks jest bardzo praktyczny, łatwy w obróbce, miękki i ciepły. Bardzo dobrze sprawdzi się przy wytwarzaniu ubrań na sezon jesienny oraz zimowy.

Tkanina prążkowana powstaje z wysokiej jakości bawełny z domieszką poliestru, dzięki czemu jest odporna i wytrzymała i dość elastyczna. Z powodzeniem  można ją wykorzystywać w krawiectwie, i w tapicerstwie. Od jakiegoś czasu sztruks tapicerski zyskuje w oczach klientów i coraz częściej możemy zobaczyć meble obite tym materiałem.  Ze sztruksu szyje się spodnie, katany, kurtki, sukienki oraz spódnice. Co ciekawe, ostatnio sztruksowe tkaniny mają swój renesans. 

Ze względu na ilość prążków można wyróżnić kilka rodzajów sztruksu. Sztruks kabelkowy mający do 10 prążków. Od 10 do 25 prążków ma sztruks Trenker. Sztruks z większą ilością prążków idealnie nadaje się jako materiał obiciowy na meble. To właśnie tę odmianę najczęściej spotkamy na tapicerowanych kanapach czy fotelach. Najwięcej prążków, bo powyżej 40, naliczyć można w sztruksie drobnym bądź dziecięcym zwanym babycord. Wykorzystuje się go głównie do produkcji odzieży dziecięcej oraz miękkich akcesoriów dla dzieci. Poza sztruksowymi spodniami i kurteczkami wytwarza się z niego miękkie kołderki, kocyki i beciki. Ten aksamitny i elastyczną materiał znajdziemy również na niektórych damskich torebkach lub miejscowo na odzieży  – na przykład na łokciach by wzmocnić te obszary ubrania, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Posiada wystarczającą gramaturę by zapewnić odpowiedni komfort termiczny oraz doskonale sprawdzi się podczas szycia odzieży na sezon jesienno-zimowy. Materiał jest też bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne (np. blaknięcie, przetarcia, czy rozciąganie). Aby sztruksowe ubrania na długo zachowały swoje pierwotne właściwości estetyczny wygląd  należy prać je na lewej stronie.