Cekin

Aktywne filtry:

Pokazano 1-50 z 111 pozycji

Cekiny to jedne z naszych ulubionych błyskotek, nic więc dziwnego, że mamy ich tak dużo w naszej ofercie. Cekiny mogą mieć różne kolory i kształty, choć najczęściej są okrągłe. Chociaż ich współczesny wygląd zna chyba każdy niewiele osób wie, że w przeszłości wyglądały nieco inaczej. Pierwsze cekiny były ciężkie i przez to bardzo niewygodne. Wykonywano je ze złota oraz innych metali szlachetnych. Ich nazwa pochodzi od włoskiego słowa "zecchino", którym określano wenecką złotą monetę bitą od XIII wieku. Jedne z pierwszych modowych wzmianek o cekinach pojawiły się w XVII wieku. Cekinów używano już wtedy jako elementu ozdobny damskich strojów, głównie wyszywano nimi suknie bogatych kobiet angielskiej kolonii w Stanach Zjednoczonych. Delikatne metalowe krążki dodawały ich strojom elegancji dostojeństwa i szykowności. Ze względu na to, że dekorowano nimi tylko garderobę ludzi z wyższych sfer, nie cieszyły się jeszcze wielką popularnością.

Cekinowo-błyskotkowe szaleństwo rozpoczęło się w XX wieku, kiedy to cekiny cieszyły się ogromną popularnością jako ozdoba odzieży. Upodobały je sobie głównie kobiety, ze względu na to, że doskonale komponowały się z biżuterią, torebkami czy butami. Połysk cekinu stał się ich cechą rozpoznawalną. Błyszczące elementy zdobiły furorę na szeroką skalę w ubraniach muzyków i aktorów telewizyjnych. Doskonałym przykładem mogą być tutaj kreacje wykorzystywane przez m.in Elvisa Presleya, Marilyn Monroe, czy też Michaela Jacksona.

Blask nie tylko dla gwiazd!

Błyszczące i matowe cekiny to naprawdę świetna dekoracja mogąca wynieść na wyżyny każdą kreację., Ta efektowna ozdoba wymaga jednak przemyślanego zastosowania. Jak już wcześniej wspomnieliśmy w naszej ofercie mamy naprawdę duży wybór cekinów, które można wykorzystać jako dekorację spodni, torebek, swetrów i oczywiście kreacji wieczorowych. Suknie z cekinami to absolutnie pierwsze skojarzenie, jeśli pomyślimy o cekinach. Najczęściej przeznaczone są na imprezy, gdzie szyk i elegancja to podstawa, bo przede wszystkim właśnie taka jest rola cekina.