Muślin

Aktywne filtry:

Pokazano 1-50 z 62 pozycji

Muślin pierwotnie wywodzi się z Bliskiego Wschodu, a dokładnie z Iraku. Wiele teorii odnosi się, iż słowo „muślin” pochodzi od nazwy irackiego miasta Mosul, gdzie najprawdopodobniej powstała pierwsza w historii tkanina o tym splocie.

W Europie jest znany od XVII wieku. Obecnie jest jedną z najbardziej popularnych tkanin. Często jest kojarzony z ubraniami dziecięcymi, aczkolwiek sama tkanina ma o wiele więcej zastosowań.

Muślin bawełniany uznaje się za jedną z najdelikatniejszych tkanin. Podobnie jak len wykazuje właściwości antyalergiczne. Jego miękka i delikatna struktura sprawia, że jest bezpieczny dla skóry wrażliwej oraz podatnej na alergie. Tkanina muślinowa jest niezwykle lekka i posiada otwarty splot, który poprawia absorbcję wilgoci i przewiewność. Dlatego, ledwie wyczuwalny na skórze, a ze względu na swoje właściwości chłodzące chętnie wykorzystuje się go do szycia letniej odzieży – w upalne dni daje przyjemne uczucie chłodu.

Muślin jest też odporny na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne.

 

Nie tylko ubranka dziecięce

Ze względu na swoje nieuczulające właściwości muślin bawełniany jest często polecany dla dzieci. Można z niego uszyć delikatne czapeczki dla niemowląt oraz chustki dla nieco starszych dzieci oraz bluzeczki, sukienki czy spódniczki,

Świetnie sprawdza się jako materiał na przewiewne i lekkie ubranka, które w letnie dni zapewnią wysoki komfort i przewiewność.

Muślin świętuje teraz swój renesans. Ta niezwykle miękka tkanina z czystej bawełny cudownie miękko się układa i jest idealnym materiałem na bluzki, tuniki, sukienki lub spódnice. Jest także doskonałym materiałem na otulacze dla niemowląt. Miękka tkanina skutecznie otuli dziecko, dając mu poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewni swobodny przepływ powietrza, skutecznie niwelując przegrzanie. Bardzo dobrze absorbuje wilgoć Z tego powodu to bardzo dobry materiał na pieluszki wielokrotnego użytku, które zmniejszą ryzyko podrażnień i nie doprowadzą do odparzenia.

Materiał muślinowy wykorzystywany jest także do tworzenia delikatnych poszewek lub pościeli z wypełnieniem, Ze względu na właściwości termoregulacyjne muślin doskonale sprawdzi się w tej funkcji- w upalne dni daje przyjemne uczucie chłodu.